Ugrás a fő tartalomra

Mandulatej készítése házilag

mandulatej, mandulatej recept, mandulatej házilag, házi mandulatej
Mandulatej készítése házilag
Akinek az emésztőrendszere a születéstől fogva vagy esetleg a sok túlterheléstől már nem tudja a tehéntejet emészteni, számukra jó alternatíva a magtejek fogyasztása. Igazából mindenkinek jó szívvel ajánlom, mert egészségesek és ízletesek. természetesen a tehéntej fogyasztás mellett is jól jön néha egy kis magtej, a kettő nem zárja ki egymást.

Sajnos a boltok polcain kapható magtejek nem csak nagyon drágák, de ájurvédikus szempontból a tamasztikus ételekhez tartoznak, mert nem frissek (az ételek egészségre és tudatra gyakorolt hatásairól egy korábbi cikkben itt olvashatsz). Gondolj csak bele, a bolti mandulatejet bezárják egy tetrapack dobozban 1 évig jó mi lehet benne - vajon mennyi friss életerő....

A friss magtejek készítése nagyon egyszerű, igazából egyetlen feltétele van legyen egy jó turmixgéped:) Szinte bármilyen magféléből tudsz tejet készíteni. mivel az ájurvéda a mandulát tartja az egyik legjobb szuper élelmiszernek, így én sem találtam még jobbat:) 

A mandulatej ugyan a nevében tej és nagyon finom, de nem alkalmas a tehéntej kiváltására, mert teljesen más az összetétele. Kérlek vedd figyelembe a fehérje, ásványanyag, vitamin, nyomelem összetételt, főleg ha kisgyermeked is van - sajnos egyre több gyerekénél fordul elő fejlődési rendellenesség, mert a szülők azt hiszik a magtejek jók a tehéntej helyettesítésére.

Hozzávalók
0,5 csésze mandula
1,5-2 csésze tiszta minőségű víz (forrás víz a legjobb) 
 
A mandulákat forrázd le, picit hagyd állni és utána távolítsd el a héját - vagy használhatsz balanszírozott mandulát is, akkor ezt a lépést kihagyhatod. Majd a héjától megszabadított mandulát áztasd vízbe egy éjszakára, de minimum 6 órára. 

Öntsd le róla az áztatóvizet és tedd a turmixgépbe  a vízzel együtt. Én a forrásvizet előtte forralom és langyosan teszem hozzá, mert számomra melegen a tejnek nagyobb az élvezeti értéke. Ebből  a mennyiségből közel fél liter tej lesz - attól függ mennyire szeretnéd sűrűre. Ha hígabbra szeretnéd, tegyél hozzá több vizet.  

Turmixold néhány percig, amíg tejszerű, sima állagú folyadékot nem kapsz - a legjobb ha ehhez a művelethez ha rendszeresen készítesz magtejet nagyobb teljesítményű gépet használsz kb. 800 w . A kész tejet szűrd át egy textilpelenkán vagy egy alkalmas kendőn.

Ha szeretnéd ízesíteni, akkor tedd vissza turmixgépbe és  áztatott datolyával vagy datolyasziruppal, fahéjjal esetleg vaníliával turmixold össze. Használhatsz bármilyen édesítőszert és fűszerezést, hogy egy igazán jó tejes italt kapj. 

Vegyszermentes (bio) alapanyagokat használj!

Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni,  szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. 

Jó étvágyat kívánok:)
szeretettel:
KAti

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet talál...

Idény zöldségek, gyümölcsök - június

Idény zöldség-gyümölcs-június Az egészséges táplálkozás cikksorozatban részeltessen írtam arról, milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani (itt olvashatod a teljes cikket ). Az egyik hasznos tanács, hogy lehetőség szerint az aktuális szezonnak megfelelően táplálkozzunk -  ez segíti a testi-lelki egyensúly megteremtését. Az ájurvéda nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ember a természet folytonosságának része, ezért a legjobb ha a saját életvételünket a természet ritmusához igazítjuk (erről a teljes cikket itt találod) . Minden évszaknak megvannak a maga sajátosságai. Az é vszaki sajátosságokró l és hogyan élj összhangban a természetben egy korábbi cikkben részletesen írtam itt olvashatod.   Amennyiben az adott évszakban figyelembe veszed az étrended kialakításánál, az aktuálisan fellelhető idény zöldségeket, gyümölcsöket a táplálkozásoddal segíteni tudod , hogy a természettel összhangba kerülj.  PL. A narancs kifejezetten meleg égövi gyümölcs, mert hűt...

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja ...