Nyár folyamán útjára indítottam a tudatos életmódhoz kapcsolódó sorozatot, mellyel szeretnék segítséget, támogatást adni mindenkinek, aki szeretne tenni önmagáért és környezetéért és szeretne tudatosabban élni egy egészségesebb, környezetbarátabb otthonban.
A sorozatban próbálok hasznos tanácsokat, tippeket, praktikus ötleteket közzétenni, melyeket a hétköznapi életbe be tudtok építeni. A sorozat korábbi része az energia gazdálkodás (itt olvashatod) és a vízgazdálkodás (itt olvashatod) volt. Ebben a cikkben a hulladékgazdálkodáshoz szeretnénk néhány olyat tanácsot adni, ami segít tudatosabban szemetelni.
A modern életvitellel és azzal, hogy az emberek egyre kevesebb dolgot állítanak elő saját részre (leginkább vásárolnak kész termékeket), továbbá a népesség növekedésével és a fogyasztói társadalom térhódításával egyre nagyobb mennyiségű hulladék árasztja el a világot. Míg egyes szakemberek azon dolgoznak, hogyan lehet minél több terméket előállítani, szépen, csomagolni, reklámozni és eladni, más szakembereknek komoly kivájást okoz, hogy a keletkezett hulladékokat hogyan lehet feldolgozni, megsemmisíteni, újrahasznosítani.
A hulladékok kezelése nagyon sok energiát visz el szerte a világon. Továbbá komoly problémát jelent, hogy bizonyos hulladékok
kifejezetten ártalmasak a környezetre. Az ilyen hulladékok szennyezik a környezetet, a talajt, a levegőt - ami hozzájárul a meglévő termőterületek csökkenéséhez.
Mindenkinek érdeke, hogy próbálja minimalizálni a környezetében lévő hulladékokat, amit tudunk hasznosítsunk újra és lehetőleg a környezetre nem káros hulladékot állítsunk elő.
Vásárolj tudatosan - erről a későbbiekben írok majd egy cikket is, Ne szerezz be olyan felesleges dolgokat, melyekre igazából nincs szükséged pl. szárítógép, joghurtkészítőgép, etc..
Vásárlásnál részesítsd előnyben a csomagolás nélküli termékeket, vagy a visszaváltható csomagolásúakat, illetve a bio, öko termékeket, mert ezeknek a a csomagolása is környezetbarátabb. Kerüld az agyoncsomagolt, sok műanyagot tartalmazó árucikkeket.
Amikor valami elromlik ne dobd ki azonnal próbáld megjavítani vagy ha nem sikerül újrahasznosítani.
Amire nincs szükséged ne dobd ki, nézd meg hátha jó lesz valakinek - esetleg cseréld el, adományozd vagy ajándékozd el, vagy add el valakinek.
A vásárlásokat próbáld előre tervezni és vigyél magaddal bevásárlószatyrot, ha szükséges dobozt, zacskót, tojástartót, üveget, kosarat. ami csak szükséges lehet. A cégek által vásárlásnál felkínál "márkajelzéssel" ellátott zacskók helyett a megvásárolt termékeket tedd a saját magad által vitt szatyorba, vagy papírzacskóba.
Lehetőleg piacon vásárolj és inkább a kisebb, vegyszermentes gazdaságokat részesítsd előnyben - mert a helyi kisvállalkozások általában környezetkímélőbbek.
Vásárolj újrahasznosított termékeket.
Amit lehet inkább kölcsönözz, minthogy megvásárold (pl. háztartási szerzszámok, könyvek, DVD-k etc.)
Olvasásánál részesítsd előnyben az Internetet, járj könyvtárba - próbáld elkerülni a könyvek, újságok vásárlását.
Ha teheted komposztálj. A szerves hulladékokat gyűjtsd külön, így nagyon sok hulladéktól megszabadíthatod a hulladékgazdálkodási folyamatot és a kiskertben majd nagyon jól jön a komposzt:)
Gyűjtsd a szemetet szelektíven - külön helyezd a gyűjtőkonténerekbe a papírt, fémet, üveget, műanyagot.
Ne használd a nyomtatót feleslegesen. Akkor nyomtass csak ki egy dokumentumot, papírt, ha valóban szükséges. Nyomtatásnál használd a papír mindkét oldalát.
A postaládádon tiltsd le a reklámanyagokat szórólapokat.
A veszélyes hulladékokat és a tönkrement háztartási
készülékeket megfelelő helyre add le (interneten találni elérhetőséget.)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése