Ugrás a fő tartalomra

Tégy a gerinced egészségéért! - Emelj gerinckimélő módon

Mint tudjátok a blog egyik fő irányvonala  a táplálkozás, jóga, ájurvéda, környezet védelem mellett a gerinc egészségének megőrzése - lévén a gerincterápia amivel behatóbban foglalkozom a jógán belül. :))) Nemrégen elindítottam egy cikk sorozatot, ahol a hétköznapi gerincbarát életmódot ismerhetitek meg.  

Azt mindenki tapasztalja, hogy a gerincbetegek számra évről, évre rohamosan nő. Fontos megérteni, hogy a modern, rohanó életforma nincs kedvező hatással sem az egészségünkre, sem a gerincünk állapotára. Az ülőmunka, az állómunka, a sok stressz, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód sem a legideálisabb a gerinc egészségének. Még ha minden nap tornázol jógázol 1órát, akkor is jó ha végiggondolod, hogy egy nap 24 órából áll. Nem midnegy, hogy a maradék 23 órában mit és hogyan csinálsz.

Gondolj csak bele, ha pl. napi 8 alszol, akkor 60 éves korodig 20 évet töltöttél alvással. Nem mindegy milyen pózba teszed... A cikksorozatban, majd kitérek a későbbiekben a helyes alvási pozíciókra is. Korábban már a helyes ülés megírtam itt olvashatod,  és volt már cikk a hólapátolásról is. Most az emelést vennénk kicsit szemügyre.

Az első fontos pont, hogy lehetőleg nagyon nagy súlyokat ne emelj. Amennyiben szükséges emelned, akkor azt tedd úgy, hogy a lehető legkevesebb kockázatot jelentse a gerinced számára. Mit is jelent ez?

Amikor emelsz figyelj arra, hogy ne csavarodj el közben a törzseddel, azaz pont szembe állj az emelendő tárggyal. A derekad tartsd meg, hogy egyenes maradjon.  Hajlítsd be a térded, majd az adott tárgyat a törzsedhez lehető legközelebb fogva emeled fel - minél távolabb van a tárgy a törzsedtől, annál nagyobb az erőkar és annál több erőre lesz szükséged az emeléshez, ami plusz terhet jelenthet a gerincednek. 

Ahhoz, hogy a derék és a törzs egyenes maradjon, az emelésnél végig tartsd aktívan a farizmokat és  hasizmokat, ezek segítenek, hogy ne terheld túl a deréktáji szakaszod.

Alapszabály: emelésnél ne görnyeszd be a derekadat és ne tartsd távol magadtól az emelendő tárgyat!

Tudj meg minnél többet arról, hogyan működik a gerinced, hogy a természete szerint tudj vele bánni:)  Végezz rendszeresen megfelelő, gerincbarát mozgásformákat mint pl. jóga, gerinc torna, etc.

Fáj a hátad, nyakad, derekad, gond van a tartásoddal és szeretnél megszabadulni a fájdalomtól? Szeretettel várlak Egyéni gerincterápiás foglalkozásaimra, ahol az Egészséges Gerinc Jógaterápia koncepció alapján segítelek állapotod javulásában

szeretettel:
KAti

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet talál...

Idény zöldségek, gyümölcsök - június

Idény zöldség-gyümölcs-június Az egészséges táplálkozás cikksorozatban részeltessen írtam arról, milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani (itt olvashatod a teljes cikket ). Az egyik hasznos tanács, hogy lehetőség szerint az aktuális szezonnak megfelelően táplálkozzunk -  ez segíti a testi-lelki egyensúly megteremtését. Az ájurvéda nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ember a természet folytonosságának része, ezért a legjobb ha a saját életvételünket a természet ritmusához igazítjuk (erről a teljes cikket itt találod) . Minden évszaknak megvannak a maga sajátosságai. Az é vszaki sajátosságokró l és hogyan élj összhangban a természetben egy korábbi cikkben részletesen írtam itt olvashatod.   Amennyiben az adott évszakban figyelembe veszed az étrended kialakításánál, az aktuálisan fellelhető idény zöldségeket, gyümölcsöket a táplálkozásoddal segíteni tudod , hogy a természettel összhangba kerülj.  PL. A narancs kifejezetten meleg égövi gyümölcs, mert hűt...

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja ...