Ugrás a fő tartalomra

Tégy a gerinced egészségéért! - Parsa Ardha Csandrászana (Fél hold állás oldalra)

Az Ardha Csandrászanáról (félhold állásról) egy korábbi bejegyzésben már írtam, itt olvashatod.   Most ennek a jógapóznak egy változatát ajánlom a figyelmedbe, amikor a kivitelezés oldalsó irányba történik. 

Ez jógapóz erősíti a lábakat és a stabilizáló izmokat, javítja a testtartásod, jól kompenzálja az ülő munka okozta hatásokat. A félhold állás oldalsó változata szuper jól nyújtja az oldalsó törzsizmokat, csípő körüli izomzatot. Erősíti a gerincet és nyújtja a hátat is.

Ez a jógapóz jól energetizálja a testet, serkenti a szív és a tüdő munkáját. Kedvezően hat a máj, a lép és a vesék működésére.

Hogyan végezd el?
  1. Állj meg összezárt lábakkal - Tádászanában (hegytartásban)  - ha ez még nehéz akkor lehet csípő széles terpesz a két lábad között. 
  2. A két talpadon egyformán oszlasd el a testsúlyt. Majd  aktivizáld a lábakat. talpakat  told le jól a matracba, húzd fel a térdkalácsokat és legyenek aktívak a combjaid is. 
  3. A medencédet tartsd stabilan - aktív a hasizom, farizom.  és nyújtózz hosszan az egész gerinceddel fölfelé.
  4. Emeld a két kezed a magasba - ha tudod tedd össze a tenyereket, ha ez még nehéz, akkor vállszélességben maradhatnak a karok.
  5.  Belégzéssel dönts bal oldalra  - figyelj rá, hogy a medencédet ne told el. Amennyiben már bemelegedtél, előkészült a tested, gyakorlott jógázó vagy, úgy kilégzéssel dönts oldalra.
  6. A két karod és a fülek egymás mellett, egy vonalban maradjanak
Kijövetel a pózból belégzéssel gyere vissza középhelyzetbe és végezd el a gyakorlatot a másik oldalra is.

A kitartás alatt stabilan tartsd a lábakat és a medencédet. Kilégzéssel a külső talpéleket és a nagylábujj tövét told a talajba. Belégzéssel húzd fel a térdkalácsot, tartsd aktívan a combokat. Belégzéssel próbálj nyújtózni fejtetővel, szegycsonttal és a karokkal is az ég irányába. A hasadat, derék táji szakaszt, medencédet tartsd végig stabilan. A picit behúzott farokcsontból nyújtózz az egész gerincoszloppal folyamatosan. A lapockáidat simítsd a hátadba és próbáld belégzéssel nyitni a mellkast folyamatosan azáltal, hogy távolítod a két kulcscsontot – úgy dolgozz, ahogy Tádászanában (A tádászanáról itt olvashatsz).

Amennyiben gerincsérved van ne gyakorold ezt a jógapózt. Tüdőtágulat esetén és kezeletlen magas vérnyomás esetén se gyakorold ezt a pózt.  

Akkor se gyakorold ezt a pózt ha szédülsz, érszűkületed, esetleg érelmeszesedésed van, vagy valami gond van a központi idegrendszereddel. 

A jógagyakorlatokat először mindig hozzáértő jógaoktatóval sajátítsd el. 

Ha szeretnél jógában elmélyedni, elsajátítani a pózok helyes kivitelezését, szeretettel várunk Kezdő Jógatanfolyamainkra és személyre szabott, igényeidhez, aktuális állapotodhoz igazított  magán órákra. 

https://www.eljharmoniaban.hu/kezdo-jogatanfolyam


Jó gyakorlást kívánok:)
szeretettel:
Kati

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet talál...

Idény zöldségek, gyümölcsök - június

Idény zöldség-gyümölcs-június Az egészséges táplálkozás cikksorozatban részeltessen írtam arról, milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani (itt olvashatod a teljes cikket ). Az egyik hasznos tanács, hogy lehetőség szerint az aktuális szezonnak megfelelően táplálkozzunk -  ez segíti a testi-lelki egyensúly megteremtését. Az ájurvéda nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ember a természet folytonosságának része, ezért a legjobb ha a saját életvételünket a természet ritmusához igazítjuk (erről a teljes cikket itt találod) . Minden évszaknak megvannak a maga sajátosságai. Az é vszaki sajátosságokró l és hogyan élj összhangban a természetben egy korábbi cikkben részletesen írtam itt olvashatod.   Amennyiben az adott évszakban figyelembe veszed az étrended kialakításánál, az aktuálisan fellelhető idény zöldségeket, gyümölcsöket a táplálkozásoddal segíteni tudod , hogy a természettel összhangba kerülj.  PL. A narancs kifejezetten meleg égövi gyümölcs, mert hűt...

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja ...