Ugrás a fő tartalomra

Tégy a gerinced egészségéért! - Pársvakónnászana (oldalsó szögtartás)

A pársvakónászana (oldalsó szögtartás) kiváló jógapóz arra, hogy a tested mindkét oldalát  erőteljesen megnyújtsd. Ez a jógapóz megerősíti a fizikai testet, a stabilizáló izmokat és segít a csípő mobilitásának fokozásában és a belső szervek funkciójának javításában. A pársvakónászana csökkenti a deréktáji, csípőízületi, keresztcsont körüli panaszokat.
A pársvakónászana  erősíti a láb izomzatát, bokákat és a térd körüli izomzatot, combokat -  segít helyreállítani a talpboltozati rendellenességeket. Mivel megerősíti a térdet stabilizáló izmokat, sokat segít térdproblémák esetén. 

pársvákónászana, parsvakonasana, oldalsó szögtartás, ászana, jógapóz. jóga

Kiváló gyakorlat az emésztés serkentésére és a deréktáji területen felhalmozódott zsírpárnák eltávolítására is.  A pársvakónászana oldja a medence merevségét, ezáltal serkenti az alhasi szervek munkáját és csökkenti az alsó háti szakasz fájdalmait. 

Jól megnyitja a mellkast, oldja a blokkokat és segíti a légzést szabadabbá tenni, növeli a tüdőkapacitást.


Hogyan végezd el?
  1. Lépj ki széles terpeszbe és először jobb oldalra állj Virabhadra 2.  (Harcospóz 2.) pózba  (korábbi bejegyzésben itt olvashatsz. róla)
  2. Belégzéssel nyújtózkodj az elől lévő kezed irányába, nyújtsd meg a törzsed oldalát
  3. Kilégzéssel a jobb tenyered tedd le a jobb lábad külső talpéle mellé.
  4. A bal karodat emeld a fejed fölé. Úgy nyújtózz vele a füled mellett, hogy a lábak és a törzs folytatása legyen. 
  5.  Nézz fel a bal kezedre.
Kijövetel a pózból: aktív nyújtózás mellett, belégzéssel gyere vissza virabdhadra 2-be és onnan bontsd le az ászanát, majd végezd el a  másik oldalra is.  A gyakorlat végén Tádászanabában (hegytartásban) pihenj meg.


A kitartás alatt a lábaid ne mozduljanak el, tartsd stabilan őket. Nyomd a külső talpéleket és a nagylábujjad tövét a talajba és próbáld megtartani a belboka területét. Figyelj rá, hogy a térded ne billenjen befelé - végig maradjon a bokád fölött. A hátul lévő lábad külső talpélét próbáld lenyomni a matracba és ebből a letolásból próbáld meg a hátsó lábad combját, hátrafelé csavarni, ez segít majd a csípődet nyitni. 

pársvákónászana, parsvakonasana, oldalsó szögtartás, ászana, jógapóz. jógaAmennyiben nem tudod a tenyered letenni a talajra, próbáld meg az ujjbegyeket letenni, ha ez sem megy még, tegyél egy jógatéglát a jobb kezed alá vagy az alkarodat támaszd fel a combodra.

A lapockáidat húzd befelé és lefelé a hátadba és a vállakat gördítsd hátrafelé lefelé, távolítsd el a fülektől. Belégzéssel próbáld folyamatosan nyitni a mellkast azáltal, hogy távolítod a kulcscsontokat egymásról.


A hasadat, derék táji szakaszt, medencédet tartsd végig stabilan.Húzd be a lengőbordákat is, figyelj rá hogy ne emeld ki a bordakosarad.

Belégzéssel próbálj nyújtózni fejtetővel, szegcsonttal, nyisd a mellkast. Kilégzéssel próbáld a combokat hátrafelé csavarni, ez segít nyitni a csípődet,  Belégzéssel aktivizáld a láb izomzatát   – úgy dolgozz, ahogy Tádászanában (A tádászanáról itt olvashatsz).

 Amennyiben valamilyen nyakcsigolya rendellenességed, problémád van  ne fordísd el a fejed, a tekinteted nézzen előre.

Ne végezd a jógapózt, amennyiben szívproblémád vagy tüdőtágulatod van és kezeletlen magas vérnyomás esetén se gyakorold. 

A jógagyakorlatokat először mindig hozzáértő jógaoktatóval sajátítsd el. 

Ha szeretnél jógában elmélyedni, elsajátítani a pózok helyes kivitelezését, szeretettel várunk Kezdő Jógatanfolyamainkra és személyre szabott, igényeidhez, aktuális állapotodhoz igazított  magán órákra. 

https://www.eljharmoniaban.hu/kezdo-jogatanfolyam

Jó gyakorlást kívánok:)
szeretettel:
Kati

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Tojás helyettesítése, tojásmentes táplálkozás

Sokszor hangzik a kérdés a jógázóktól, hogy a jógikus táplálkozásban ha nem eszünk tojást , hogyan helyettesítjük. ( hogy miért nem eszünk tojást arról itt olvashatsz ) Elsődleges válaszom sehogyan, ha lehet elkerüljük - azért lentebb leírom, a megoldásokat:)  Amikor Tudatos táplálkozás és vegetáriánus főzőtanfolyamot tartunk, ott sem cél, hogy a húsos ételek hús nélküli verzióját készítsük el. Inkább az a célunk, hogy megmutassuk milyen fantasztikus, változatos a húsmentes konyha, mennyi finom étel létezik a világ minden táján, melyek nem tartalmaznak húst. Inkább szeretnénk megmutatni a húsmentes étkezés változatosságát, mint valamilyen zöldséges utánzatát a húsos ételeknek. Azaz nem nagyon készítünk tojásos ételeket tojásmentesen - pl a hogy sosem eszem vega kolbászt, úgy sosem csináltam vegetáriánus rántottát - lévén ha nem eszem húst vagy éppen tojást, miért egyek valamit ami teljes olyan kinézetre és ízre, csak éppen nem az:) Részben az ételek egy része ami tojásos gond

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e