Maja |
…
Pihennek – ellentétben a felnőtt emberekkel, akik ha éppen nincsen semmilyen dolguk, gyorsan keresnek maguknak valami tenni valót, amivel lefoglalhatják magukat. Az állatok és a babák természetesen, ösztönszerűen érzik, hogy a szervezetük számára, amikor valami aktív dolgot végeztek, utána nagyon fontos a pihenés.
Mici |
A szimpatikus idegrendszer fő feladata a szervezetedet felkészíteni a hirtelen terhelésekre, aktív tevékenységekre – többek között a stresszreakcióidért is ő felel. Hatására a szív ritmusa fokozódik, tágul a pupilla, emelkedik a vérnyomás, nő a vérellátás az izmokban – felkészítve a szerveztet az aktív tevékenységre – és csökken a bőr és a belső szervek vérellátás (pl gyomor és bélrendszer, vese). A szimpatikus idegrendszeri tónusban a légzésszámod is nő. Minden aktivitásnál, stressz helyzetben a szimpatikus idegrendszered aktivizálódik.
A paraszimpatikus idegrendszer fő feladata a szervezet feltöltése energiával és az energia megtartása. A paraszimpatikus idegrendszer hatására a szívritmus és a légzésszám csökken, a perisztaltika, a gyomor, a belső szervek és a belső elválasztású mirigyek működése fokozódik.
Ideális esetben a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszerednek kiegyensúlyozottan kellene működni. Sajnos a mai világban, a legtöbb ember szimpatikus idegrendszeri túlsúllyal él. Aminek a következtében kimerül a szervezet, romlik a belső szervek és a mirigyek funkciója. Különböző egészségügyi problémák jelennek meg az emésztés, veseműködés, hormonrendszer, idegrendszer vagy éppen a szív és érrendszer területén. Nagyon fontos megérteni, hogy a szervezeted pihentetése, feltöltése elengedhetetlen ahhoz, hogy jól tudj teljesíteni a hétköznapokban. A pihenésre fordított idő nem időpazarlás, nem fölösleges tevékenység, hanem az egészséges életmód egyik legfontosabb alapja.
A mostanában oly divatos aktív pihenés szót töröld a szótáradból az eddig használt formában – sokan értik alatta a sporttevékenységeket, aktív izommunkát, lótás futást….
Amikor megmászol egy hegyet, az nem pihenteti a szervezted – olyankor szimpatikus idegrendszeri túlsúlyba kerülsz, hevesebben ver a szíved, fokozódik a légvétel, az izzadás, a szervezeted adrenalint (stressz hormonokat termel) etc. . Amikor kifekszel egy pokrócra és nézed a felhőket vagy akár szundikálsz közben egy kicsit az igen, az valóban pihenés, segít visszatölteni a szervezeted. Amikor az erdőben lassan sétálgatsz, élvezed a napsütést, a jó levegőt az pihentet, de amikor teljesítmény túrázol, az már nem lesz pihentető a szervezetedre nézve.
Amennyiben túl aktív életet élsz, folyton pörögsz, nem tudsz nyugton lenni soha és már nem rendelkezel olyan ösztönös megérzésekkel, mint az állatok és a babák, akkor tudatosan kezd el beépíteni az életedbe a pihenést és feltöltődést. Egy-egy aktív tevékenység után, mindig hagyj időt a regenerálódásra, feltöltődésre. Kiválóan segítség a relaxáció, pihenés, meditáció és nagyon jó a regenerálódáshoz ha a természetben kint tartózkodsz.
Hasznos, ha napi szinten beépíted a relaxációt az életedbe. Itt olvashatsz a relaxációról és ezen a linken ki is próbálhatod.
Törekedj rá, hogy a lehető legtöbb időt szenteld a pihenésnek. Hidd el ez nem időpocsékolás. Ne feledd, amikor kipihent vagy sokkal jobban tudsz teljesíteni, több lesz az életenergiád, jobb a koncentrációd, jobban viseled a stresszt, normálisabban tudsz viselkedni a környezetedben élőkkel,türelmesebb vagy és pozitívabban látod a világot.
Pihenés túrázás után |
Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, szeretettel várlak egyéni ájurvédikus és táplálkozási életmódtanácsadásra.
Mélyedj el a tudatos jelenlétben, tapasztald meg a belső csendet, a teljesen feszültségektől mentes létezést. Szeretettel várunk Meditációs és Önismereti tanfolyamunkra.
Sok tudatos pihenéssel töltött időt kívánok:)
szeretettel
Kati
A kutyusok a képeken két kedves jógás tanulóm kutyusai. A gazdik hozzájárultak a fotók közzétételéhez, a kutyusokat pedig - Maját és Micit - az egész nem érdekli :)))
Megjegyzések
Megjegyzés küldése