Ugrás a fő tartalomra

Menstruáció - ájurvédikus megközelítés

A menstruációs ciklus a női egészség egyik alappillére. A menstruációd megmutatja, az általános egészségi állapotodat is.

(USA Orvosok Társasága kijelentette, hogy a serdülő lányoknál, már nagyon fiatal korban a menstruáció alapján lehet beazonosítani későbbi, felnőtt kori egészségügyi kockázatok.)
A kiegyensúlyozott menstruációs ciklus jellemzői:
  • egyszer van egy hónapban
  • világos vörös és mentes a nyálkától, ragacsos daraboktól
  • mentes a fájdalomtól
  • nincsen puffadás
  • mentes az idegességtől, hangulati ingadozásoktól, depressziótól
  • nincs rossz szaga
  • nem szinezi el a ruhaneműt
  • összesen a mennyisége kb. 4 kis csészényi
  • szabad az áramlás, előtte nincs pöttyözés és utána a végén van valamennyi kis pöttyözés

Szinte minden nő életében vannak néha olyan időszakok, amikor a menstruáció valamilyen változása is jelzi, hogy az élete, akkor éppen nem teljesen harmónikus - sok streessz, fizikai túlterhelés, helytelen táplálkozás, intenzív érzelmek, etc.

Ha nincs rendben a menstruációs ciklusod az életmódod, táplálkozásod, érzelmeid és stressz szinted változtatásával , megfelelő tisztítással sokat tudsz tenni Önmagadért:)

Sajnos a modern kultúra nem veszi figyelembe a női szervezet ciklikus működését, és így a nők jelentős része ugyanúgy éli az életét a menstruáció alatt is, mint a többi napokon.

Az ájurvéda kiemelten fontosnak tartja, hogy összhangban éljünk a természettel és a saját szervezetünk működésével. Amikor egy nő menstruál érdemes kicsit visszavonulni, elcsendesedni és nem végezni megerőltető dolgokat.
Ideális pihenni, relaxálni, felemelő dolgokról olvasni.

Menstruáció alatt ájurvéda szempontból nem ajánlott futni, úszni, vízbe menni, ugrálni, túrázni, kerékpározni, szexelni, fizikailag megerőltető dolgokat csinálni. Nem javasolt stresszes dolgokkal foglalkozni, mentális túlterhelésnek kitenni magad és utazni sem.
Kerüld a forró napon való tartózkodást is ilyenkor.
Semmi esetre se végezz méregtelenítést, tisztítást, ne csinálj Nasyat, Basztit (hashajtást), Vamant (hánytatást), Virechana (beöntést) .

Ne végezz megerőltető jógagyakorlatokat, ne csinálj lendületes, megerőltető pranayamat (pl. basztrika, kapalapbhati). Jógázni lehet, de csak könnyed lazító, relaxáló gyakorlatokkal és nem megerőltető légzőgyakorlatokat is csinálhatsz.

Nem ajánlott a japa meditáció sem menstruáció alatt, inkább valami könnyebb meditáció végezz pl So-Ham.

Ne csinálj puját, ne érintsd meg a murti szobrot.

A menstruáció a szervezeted természetes, tisztulási folyamata, add meg a testednek és az elmédnek az időt, teret ahhoz, hogy minden energiával támogassa ezt a csodás megújulási folyamatot, ne terheld, csak szeresd, kényeztesd. 🥰🌷

Élvezd, hogy nő vagy és ne akard úgy csinálni a dolgaidat, mintha férfi lennél 🙂

Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. 


Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne ha  egy tapasztalt szakember lépésről, lépésre kísérne a változás útján egyéni igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni  konzultációkra, életmódtanácsadásra.

szeretettel

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet talál...

Idény zöldségek, gyümölcsök - június

Idény zöldség-gyümölcs-június Az egészséges táplálkozás cikksorozatban részeltessen írtam arról, milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani (itt olvashatod a teljes cikket ). Az egyik hasznos tanács, hogy lehetőség szerint az aktuális szezonnak megfelelően táplálkozzunk -  ez segíti a testi-lelki egyensúly megteremtését. Az ájurvéda nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ember a természet folytonosságának része, ezért a legjobb ha a saját életvételünket a természet ritmusához igazítjuk (erről a teljes cikket itt találod) . Minden évszaknak megvannak a maga sajátosságai. Az é vszaki sajátosságokró l és hogyan élj összhangban a természetben egy korábbi cikkben részletesen írtam itt olvashatod.   Amennyiben az adott évszakban figyelembe veszed az étrended kialakításánál, az aktuálisan fellelhető idény zöldségeket, gyümölcsöket a táplálkozásoddal segíteni tudod , hogy a természettel összhangba kerülj.  PL. A narancs kifejezetten meleg égövi gyümölcs, mert hűt...

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja ...