Ugrás a fő tartalomra

Tégy a gerinced egészségéért! - Vriksászana (faállás)

fa póz, fapóz, faállás, vrisasana, jóga póz, jógagyakorlat, jóga gyakorlat, féllábon állás, egyensúlyi póz,
Vriksászana (faállás)
A vriksászana (faállás) egy kiváló egyensúlyi pozíció.  Álló jógapózként itt is elmondható, hogy erősíti a stabilizáló izmokat - erősíti a láb izomzatát, medence körüli izomzatot, mély hátizmokat. 

Ez is egy kiváló tartásjavító jógapóz.  A faállás gyakorlása erősíti a láb izmokat, bokákat és a térd körüli izomzatot, combokat -  segít helyreállítani a talpboltozati rendellenességeket és sokat segíthet a térd problémáknál is. 

A faállás javítja az egyensúlyérzéket és benned is egyensúlyt teremt. Az egyensúly fenntartásához  az egyensúlyközpontok a belsőfülben és az agyban folyamatosan kommunikálnak ilyenkor a test tartásáért felelős izmokkal. A faállás rendszeres gyakorlásával egy fa stabilitását fejleszted ki magadban.

Bármikor, amikor nyugtalan az elméd, próbáld gyakorolni a vriksászánat, mert segít elcsendesíteni a gondolatokat és fókuszáltabbá tesz.

Hogyan végezd el?
  1. Állj meg összezárt lábakkal - Tádászanában (hegytartásban) A két talpadról a testsúlyodat helyezd át a bal lábadra. 
  2. A jobb lábadat hajlítsd be, fordítsd oldalra.  
  3. Majd a talpad helyezd combodra. Próbáld a sarkadat minél közelebb tenni a gáthoz.  
  4. Amikor úgy érzed stabilan állsz, tedd össze a kezeidet a mellkasod előtt imapózban és belégzéssel emeld a kezeket a fejed fölé.
  5. Tartsd stabilan a medencédet - has aktív végig - és a törzsed mindkét oldalával próbálj egyformán nyújtózni.
  6. A tekinteted nézzen egyenest előre és rögzítsd fixen egy pontra. Próbáld megfigyelni, ahogy a tested folyamatosan próbál azon dolgozni, hogy ne billenj ki az egyensúlyból.
  7. Ahogy emeled a kezeket figyelj rá, hogy a mellkasod ne nyomd össze.
Kijövetel a pózból: kilégzéssel engedd le a karokat, majd fordítsd a behajlított lábad középre és utána kinyújtva tedd a talajra. A gyakorlat végén a kiindulási pózban (hegytartásban) pihenj meg és próbáld megfigyelni milyen érzetek vannak a testedben az egyensúlyi póz, a vriksászana elvégzése után.

A kitartás alatt tartsd stabilan a lábaidat, a kinyújtott láb talpát nyomd a talajba és behajlított lábadat aktívan nyomd a combodba. Végig próbálj belégzéssel nyújtózkodni fejtetővel és szegycsonttal. Kilégzéssel nyomd a talpad a talajba, és a behajlított lábad talpát, sarkát told finoman a combodba.

fa póz, fapóz, faállás, vrisasana, jóga póz, jógagyakorlat, jóga gyakorlat, féllábon állás, egyensúlyi póz,
Vriksászana (faállás)

A vállövedet próbáld szélesíteni és nyitni a mellkast. A lapockáidat húzd befelé és lefelé a hátadba, és a vállakat gördítsd hátrafelé lefelé, távolítsd el a fülektől – úgy dolgozz, ahogy Tádászanában (A tádászanáról itt olvashatsz).

Szegycsonttal nyújtózz felfelé, húzd be a lengőbordákat is, figyelj rá, hogy ne emeld ki a bordakosarad. 

Törekedj rá, hogy ne csavard el a medencédet a gyakorlat közben, a mellkasod és a medencéd is előre nézzen. 

Lélegezz egyenletesen, könnyedén az ászana kitartása alatt.


Ha nem tudod a lábadat közel tenni a gázhoz akkor vagy a térded felett vagy alatta helyezd el a talpad - a térdízületet semmiképpen ne nyomd meg.

Ne végezd a gyakorlatot, ha valamilyen komoly boka vagy térdproblémád van. Egyensúlyi betegségnél,  szédülésnél, kezeletlen magas vérnyomásnál.

A jógagyakorlatokat először mindig hozzáértő jógaoktatóval sajátítsd el. 

Ha szeretnél jógában elmélyedni, elsajátítani a pózok helyes kivitelezését, szeretettel várunk Kezdő Jógatanfolyamainkra és személyre szabott, igényeidhez, aktuális állapotodhoz igazított  magán órákra. 

https://www.eljharmoniaban.hu/kezdo-jogatanfolyam


Jó gyakorlást kívánok:)
szeretettel:
Kati

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Tojás helyettesítése, tojásmentes táplálkozás

Sokszor hangzik a kérdés a jógázóktól, hogy a jógikus táplálkozásban ha nem eszünk tojást , hogyan helyettesítjük. ( hogy miért nem eszünk tojást arról itt olvashatsz ) Elsődleges válaszom sehogyan, ha lehet elkerüljük - azért lentebb leírom, a megoldásokat:)  Amikor Tudatos táplálkozás és vegetáriánus főzőtanfolyamot tartunk, ott sem cél, hogy a húsos ételek hús nélküli verzióját készítsük el. Inkább az a célunk, hogy megmutassuk milyen fantasztikus, változatos a húsmentes konyha, mennyi finom étel létezik a világ minden táján, melyek nem tartalmaznak húst. Inkább szeretnénk megmutatni a húsmentes étkezés változatosságát, mint valamilyen zöldséges utánzatát a húsos ételeknek. Azaz nem nagyon készítünk tojásos ételeket tojásmentesen - pl a hogy sosem eszem vega kolbászt, úgy sosem csináltam vegetáriánus rántottát - lévén ha nem eszem húst vagy éppen tojást, miért egyek valamit ami teljes olyan kinézetre és ízre, csak éppen nem az:) Részben az ételek egy része ami tojásos gond

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e