Beköszönt az őszi időjárás, amely hűvösebb időszak, mint a nyár a levegő is szárazabb és
sokat fúj a szél. Leginkább a Vata dosha dominál, így az őszi időszakot
jellemezi a bőr szárazsága, repedezettsége. Ilyenkor az életerő csökkenését tapasztalhatjuk, fáradtság, kimerültség jelentkezhet. Az emésztés hatékonysága
is sokaknál csökken, nehéz emésztés, puffadás, székrekedés fordulhat elő. A vata az idegrendszerre
is hatással van, így idegesebbek, búskomorabbak
lehetünk, további jellemzők nyugtalanság, esetleges koncentráció zavar, álmatlanság. A Vata egyensúlyzavar tüneteként alsó háti fájdalmak, ízületi fájdalmak és magsavérnyomásos problémák léphetnék még fel az arra érzékenyeknél.
Ilyen időszakban célszerű előre tudatos készülni és az életmódunkat úgy alakítani, hogy amennyire csak lehet kompenzáljuk, csökkentsük a Vata dosha dominanciájából eredő tüneteket.
Az ájurvéda számos tanáccsal szolgál az őszi időszakra szervezetünk egyensúlyának helyreállításához:
Az ájurvéda számos tanáccsal szolgál az őszi időszakra szervezetünk egyensúlyának helyreállításához:
Pihenj sokat, feküdj le korán! A kimerültség, fáradtság megelőzésére és az idegrendszer kiegyensúőlyozottságának megőrzéséhez nagyon fontos a megfelelő mennyiségű pihenés. Ha teheted ilyenkor kerüld el az éjszakázást.
Tedd tele a napodat nyugodt pillanatokkal! Kerüld fizikai és szellemi túlterhelést (tv, hangos zene). Szánj időt arra, hogy kicsit elvonulj és olyan dologgal töltsd az időd, amely számodra kellemes, és nyugalommal tölt el.
Próbálj rendszert vinni a mindennapjaidba, hogy megőrizd az egyensúlyt. A rendszeresség elősegíti, hogy egyensúlyban legyünk és az idegrendszer nyugodtabb legyen. A rendszertelen életmód kibillenti a vatat az agyensúlyból és ennek kvöetkeztében kimerültség, idegesség, rossz emésztés jelentkezhet.
Táplálkozz rendszeresen és részesítsd előnyben a meleg, krémes,
szaftos, zsírosabb, tartalmasabb ételeket, leveseket. Ne hagyj ki étkezéseket. Az őszi időjárás okozta száraz szeles minőséget, úgy tudod legjobban ellensúlyozni, hogy az étkezéseddel táplálod a tested és nem szárítod tovább - ezért jók a lédús. zsíros ételek. Kerülj el minden száraz, égetett, puffasztott ételt és próbáld a szaftos ételeket előnyben részesíteni. Az ízek terén elsődlegesen az édes, sós, savanyú
ízeket részesítsd előnyben és kerüld a csípős, keserű, fanyar ízeket és a kávét, alkoholt és a cigarettát is.
Az őszi időszakra javasolt táplálkozásról itt olvashatsz bővebben
Növeld a stressztűrő képességed! Annak érdekében, hogy az idegrendszer ne billenjen ki az egyensúlyból és csökkentsd a stressz okzta kockázati tényezőket jógázz és meditálj rendszeresen. (Stresszkezelésről itt olvashatsz bővebben)
Kerüld a hideget, öltözz melegen! A hideg időjárás ellen megfelelő öltözékkel tudunk védekezni. A legtöbb hő a fejeden és a lábadon át távozik, mindig figyelj, hogy ez a két részed rendesen el legyen fedve. Lányok esetén - ugyan divatos, hogy a derék, csípő területe szabadon van, de túlságosan sok probléma forrása lehet, ha ezt a felületet szabadon hagyod a hűvösebb időjárásban. Fordíts rá figyelmet, hogy a derekad ne legyen fedetlenül.
Hidratáld a bőröd! A rendszeres olajos masszázs kiválómegoldás a bőröd védelmére na és persze a kötőszöveteknek, izomzatnak. A lehető legjobb, ha minden reggel elvégzel egy kis önmasszázst. (Az önmasszázs részletes leírását itt olvashatod) Az is nagyon jó, ha hetente egyszer el tudsz menni masszőrhöz, aki alaposan átmasszírozza a tested olajjal - ez minden esetben lágy, kellemes masszázs legyen, ne valami orosz módszeres izomból masszírozás:). (Figyelj rá, hogy a bőrünkön keresztül minden felszívódik, vegyszermentes (bio) olajokat használj)
Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra.
Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne ha egy tapasztalt szakember lépésről, lépésre kísérne a változás útján egyéni igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni konzultációkra, életmódtanácsadásra.
Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése