Ugrás a fő tartalomra

Szájhigiénia, méregtelenítés, nyelvkaparás, olajos öblögetés

A testi-lelki harmónia eléréséhez lényeges pont a test tisztán tartása. Az ájurvéda az alapvető higiénia terén is számos elvet, praktikus tanácsot ad, melyeket  a hétköznapokban alkalmazva egészségesebb és kiegyensúlyozottabb lehetsz.  A jógagyakorlók számára, a test tisztán tartása pedig különösen fontos szerepet kap - mert a tiszta test az alapja a tiszta tudatnak.

olajrágás, olajos öblögetés, szezámolajos öblögetés, szájtisztításA szájápolás a nyugati kultúrában is a napi rutin része, de ez a legtöbb esetben megáll a fogmosásánál. A nyugati kultúra nem foglalkozik a teljes szájüreg tisztításával, leginkább csak a fogkara koncentrálódik, pedig a szájüreg és a nyelv tisztán tartása ugyanolyan fontossággal bír. Ha csak az esztétikai részét nézzük, nem túl szép látvány amikor valakinek lepedékes a nyelve.  

Az éjszaka folyamán a testünk méregtelenít, így reggelre salakanyagok halmozódnak fel különböző formákban: vizelet, széklet, izzadság a bőrfelszínen, orrváladék, fülzsír, csipa a szemnél és a szájban is megtalálhatóak ezek a lerakódások. A szájüregben, a fogakon és a nyelvünkön lerakodásként látható reggel, az emésztőrendszer által termelt tisztátalanságok egy része. A nyelved lepedékessége árulkodik arról, hogy mennyire sok méreganyag (a méregtelenítésről részletesen itt olvashatsz) van felhalmozódva a szervezetedben - a lepedék színe és elhelyezkedése a nyelven további pontos információkat szolgáltat a testi funkciókról, szervek állapotáról. Ezért nagyon fontos, hogy minden reggel megszabadulj ezektől a méreganyagoktól.

A száj, fogak, garat és nyelv tisztán tartása segít megelőzni a fertőzéseket, megszabadít a méreganyagoktól és a kellemetlen lehelettől.  Csökkenti az ínybetegségek és a fogszuvasodás kockázatát. Az ájurvédikus szájhigiéniai alapelvek betartása javítja az emésztést is, mert az emésztőrendszert megszabadítjuk a salakanyagoktól és nem pedig visszanyeljük a reggeli elfogyasztásával.

Reggel felkelés után ha végeztél a toiletten, a legjobb ha elsőként a száj tisztán tartására fókuszálsz.  Addig jobb ha nem eszel és iszol, amíg a méreganyagokat el nem távolítottad a szádból, mert nem szerencsés visszanyelni.

Korábban én egy másik sorrendet használtam, de az ájurvédikus főorvos, akihez járok - amikor félévente Budapestre jön - ő ezt a sorrendet ajánlotta.

Kezd a fogmosással. Lehetőleg vegyszermentes, bio, növényi alapú fogkrémet használj. (Én a Maharishi ájurvéda Ayurdent fogkrémét használom általában)

A fogmosás után öblítsd ki a szád langyos vízzel.

A szájápolás következő fázisa a nyelvkaparás legyen. A nyelv felszínére nagyon sok méreganyag rakódik le az éjszaka folyamán, amit reggel könnyedén el tudunk távolítani egy nyelvkaparó segítségével.

Ne a fogkeféd végével végezd ezt a mozdulatsort, mert nem lesz elég hatékony - szerezz be erre a célra nyelvkaparót.

A  nyelvkaparót mosd le, majd helyezd be  a szádba és húzd végig, finom nyomással a nyelv hátsó részétől, teljesen az elejéig.A lepedéket köpd ki és mosd le a nyelvkaparóról, majd végezd el a műveletet néhányszor addig, amíg a nyelved tiszta nem lesz. Amikor végeztél tisztítsd meg  a nyelvkaparót és tedd el:)

Óvatosan használd a nyelvkaparót, nehogy megsértsd a nyelved.

Az utolsó fázis az olajos szájöblögetés, amit már évezredek óta alkalmaznak. 1 evőkanál érlelt szezámolajat vegyél a szádba (ha nincs akkor jó a tiszta minőségű szemszámolaj is vagy  olívaolajjal is próbálkozhatsz) és kezdj el vele öblögetni, Forgasd a szádban, rágcsáld, próbáld a fogak között átengedni, engedd picit hátrébb a garat irányába. (kb. 2-3 percig végezd) 

Amennyiben hosszabban szeretnél öblögetni, úgy köpd ki az olajat és vegyél a szádba friss olajat - különben a már kioldott méreganyagok visszakerülnek a szervezetedbe. Az olajos öblögetés feloldja a lepedéket, segít csökkenteni a fogkövet, erősíti a fogakat és javítja az ízérzékelést.

A sorrend nem kötelező, ha neked máshogyan komfortos csináld úgy. A lényeg, hogy a zsír oldékony és a víz oldékony mérgeket is el tudd távolítani a szájüregből:)

Ha úgy érzed szeretnéd a szervezetedet megszabadítani a felgyült salakanyagoktól, szeretettel látlak a Szezonális Tisztítás általam vezetett otthoni online programra, ahol napról, napra kísérlek végig egy csodálatos ájurvédikus tisztításon. Tapasztald meg a könnyedséget, a jó emésztést, a zavartalan, tiszta gondolatokat. 

Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. 


Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne ha  egy tapasztalt szakember lépésről, lépésre kísérne a változás útján egyéni igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni  konzultációkra, életmódtanácsadásra.



Egészséges fogakat, méreganyagoktól mentes reggeleket kívánok:)
szeretettel
Kati

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Idény zöldségek, gyümölcsök - június

Idény zöldség-gyümölcs-június Az egészséges táplálkozás cikksorozatban részeltessen írtam arról, milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani (itt olvashatod a teljes cikket ). Az egyik hasznos tanács, hogy lehetőség szerint az aktuális szezonnak megfelelően táplálkozzunk -  ez segíti a testi-lelki egyensúly megteremtését. Az ájurvéda nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ember a természet folytonosságának része, ezért a legjobb ha a saját életvételünket a természet ritmusához igazítjuk (erről a teljes cikket itt találod) . Minden évszaknak megvannak a maga sajátosságai. Az é vszaki sajátosságokró l és hogyan élj összhangban a természetben egy korábbi cikkben részletesen írtam itt olvashatod.   Amennyiben az adott évszakban figyelembe veszed az étrended kialakításánál, az aktuálisan fellelhető idény zöldségeket, gyümölcsöket a táplálkozásoddal segíteni tudod , hogy a természettel összhangba kerülj.  PL. A narancs kifejezetten meleg égövi gyümölcs, mert hűti a testet ami

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e